Визнати у собі проблему з гнівом – перший крок до управління ним

Визнати у собі проблему з гнівом – перший крок до управління ним
14/08/2018 Анастасия
управление гневом

Довго лежить сніг на необроблених, диких місцях; але де земля сяє, приборкана плугом, він тане швидше інею. Так само і гнів у серці людському: він довго володіє розумом диким, ковзає між освіченими.

Гай Петроній Арбітр

Головна проблема людей, які відчувають труднощі з управлінням гнівом – вони не визнають, що це проблема. Найчастіше вони вважають, що хтось інший винен, або ж просто стримують свої емоції.
Яке б рішення не обрала людина – перекладати провину на інших або пригнічувати свої емоції, проблема залишиться з нею. Більш того, якщо нічого не робити, проблема може збільшуватись і ви будете тільки примножувати негативні емоції.

«Заперечувати гнів – не означає зняти напругу й позбавити його руйнівної сили. Визнаєте ви, що в душі розгнівані, чи ні, наслідки виявляться руйнівними і для всього вашого організму, і для вашої психіки. Гнів не згасне тому, що ви будете намагатися його не помічати. Швидше, він буде пускати у вас коріння все глибше, поки заперечувати його буде вже неможливо.»

Серж Граф Віталь

Найлегше просто не брати відповідальність за свій гнів і не визнавати проблему. Крім того, помилково може здатися, що якщо не показуєш свою злість, значить тебе неможливо зачепити. Можна навіть подумати, що ви можете взяти ситуацію під контроль. Коли ви говорите, що вас хтось дратує, але ви абсолютно не винні, то впевнені, що змінюватися вам не потрібно, адже проблема не у вас.

Не визнаючи свій гнів, ви накопичуєте образи

Гнів нікуди не дівається, як би ви його не заперечували. Він всього лише переходить в іншу форму – в образу. Образа – це найсильніша отрута для нашого життя, адже саме той, хто ображається, найбільше страждає від неї. Психолог Кессі Комбден це підтверджує: «Образа це отрута, яку ми п’ємо в надії, що нею отруїться хтось інший».

Коли людина відчуває образу, гнів завжди вирує всередині, зароджуючи підступні плани помсти. Образа – це такий вид рекету у почуттях, коли ми починаємо шантажувати того, хто нас образив, вимагаючи до себе увагу в різних видах. Так ми підсвідомо хочемо, щоб кривдник зрозумів свою неправоту. Тому психологи часто говорять, що краще виплеснути емоції, ніж тримати у собі. Це як вибрати менше з двох бід.

Гніватися не означає бути злим

Дуже важливо розуміти, що якщо у вас є проблеми з управлінням гнівом, це не означає, що ви погана, жорстока та зла людина. Тому що це тільки одна сторона вашої багатогранної особистості. Ми так боїмося здатися злими і поганими, що придушуємо у собі будь-які негативні почуття.
Ви не погана людина, якщо гніваєтесь. Це дві різні оцінки вас як особистості. Невміння управляти своїм гнівом, проблема багатьох – і це нормально. Ви поки не навчилися з цим справлятись -і це теж нормально.
Перше що ви можете зробити для себе, щоб допомогти – це визнати, що проблема все-таки є. Коли ви визнаєте проблему, у вас з’явиться мотивація щось робити з цією проблемою, шукати способи її вирішення.

Якщо нічого не змінювати, нічого й не зміниться

Коли ви почнете змінюватися, ваші відносини з іншими людьми також почнуть покращуватися. Розуміння, що зміни – це добре, дуже потужна сила і вона повинна бути сильніше сил, які вас стримують на шляху до змін. Психолог Курт Левін говорить, що коли людина змінюється, починають боротися дві сили – та яка рухає і та, яка стримує. Коли ці дві сили рівні, ви не зможете змінитися. Потрібно обов’язково посилювати рушійні сили.
Ми реагуємо на зовнішні подразники, спираючись на свої внутрішні установки, думки, досвід, виховання. Ці установки завжди спрацьовують однаково, вони «допомагають» нам відчувати гнів постійно. Але їх можна «перевстановити», а зробити це можна тільки з визнання самому собі, що у вас є проблема і ви не ідеальні. Саме тоді й почнеться новий етап розвитку.

Стаття написана на основі нової книги Дена Дубравіна «Управління гнівом»..

Управление гневом - обложка

Коментарів немає

Залишіть відгук

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

WordPress Video Lightbox