Як психологічну травму перетворити  на  посттравматичне зростання?

Як психологічну травму перетворити  на  посттравматичне зростання?
03/06/2022 Анастасия
посттравматичне зростання

Стресові розлади в кризових життєвих періодах, таких як війна, призводять до  травматичних станів нашої психіки. З іншого боку завдяки стресам відбувається перехід на новий рівень розвитку особистості. Тобто кожну стресову ситуацію в житті можна використати для свого розвитку.

Основні рекомендації, які допоможуть мозку швидше адаптуватися до нових умов існування, та не уповільнювати природній процес нашого розвитку:

Проактивність.

Стресовий стан змушує завмерти та забитися у глухий кут. Здається, що сил немає ні на що, а енергії щодня стає менше. Не зважаючи на це потрібно діяти, щоб постійно розширювати зону свого контролю та впливу. Для початку підійдуть прості рутинні справи по господарству. Коли ви зрозумієте, що робите їх легко, переходьте до планування більш цікавих і складних завдань. Наприклад, вивчайте нову мову, робіть спроби знайти роботу та отримати нові навички та знання в будь-якому направленні. Навчання допомагає позбутися хаосу в мисленні і сфокусуватися на розвиваючій інформації.

Цінності та сенси.

Залишайтеся вірними своїм цінностям та кожного дня нагадуйте собі, що для вас важливо. Це замість того, щоб відчувати себе жертвою обставин. Для цього напишіть собі список своїх базових цінностей. Візьміть чистий лист паперу, зверху напишіть питання «Що для мене зараз ВАЖЛИВО?», і дайте мінімум 10 відповідей на це питання. Наприклад, свобода, комфорт, відпочинок, розвиток, підтримка, самореалізація, добрі стосунки з рідними і т.д. Кожного дня перечитуйте свій список та намагайтеся забезпечувати реалізацію своїх цінностей у новій реальності. Це допоможе створити внутрішній баланс та гармонію.

Навички позитивного мислення.

Будь-яка хороша річ чи подія в полі зору може бути підтримкою для нашої психіки, доказом того, що світ не зламався. Тому потрібно учитися фокусуватися на прекрасному. Це вміння, яке зберегло багато життів. Кожного дня оглядайтесь навкруги та намагайтеся помічати яскраве сонце, яскраві квіти, приємні запахи природи. Намагайтеся помічати добрі справи, хороших людей, приємні несподіванки. Заведіть собі щоденник, в якому будете кожного дня відмічати, що приємного з вами сьогодні сталося, що було причиною вашої посмішки.

Допомога іншим, підтримка близьких, волонтерство.

Допомагати тому, кому гірше ніж вам – це дії, які дозволяють нашій психіці  відчувати причетність до чогось більшого. В допомозі іншим для нас криється великий ресурс. Також допомога іншим для нашого мозку є стимулом для активних дій у той час, коли, як нам здається,  для себе ми зробити нічого не можемо.

Шукайте креативні рішення.

У будь-якій справі шукайте нові підходи, ідеї та рішення, тому що в стресі людина починає думати та діяти шаблонно, що суттєво скорочує кількість нових можливостей. А в період кризового стану конче потрібно розширювати свої ресурси та можливості, щоб забезпечити своїй особистості перехід на новий рівень. Для цього необхідно писати списки можливих і неможливих варіантів вирішення будь-якої ситуації чи життєвої задачі, а також проводити з близькими чи командою мозкові штурми для пошуку нових ідей та рішень. Для цього необхідно щоб кожний учасник запропонував своє бачення та варіанти ситуації, що виникла. Найголовніше в мозковому штурмі не критикувати ідеї учасників, ретельно записувати їх, а потім шляхом голосування вибирати найкращі.

Почуття гумору.

Це сильній інструмент підтримки нашої психіки. Навіть посмішка викликає викид гормонів щастя і дозволяє нашій психіці пристосовуватися до нових реалій та знижувати рівень впливу стресу на наше мислення. Тому кожного дня намагайтеся посміхатися. Для цього можна читати меми, дивитися якісь смішні короткі відео, шукати та ділитися з друзями анекдотами. Сміхотерапія – це психологічна практика для послаблення стресового стану, а також для пізнання та дослідження свого стану. Завдяки сміху суттєво зменшується виробітка гормону стресу кортизолу та мозок збагачується киснем. Навіть коли ми посміхаємося, то наше тіло розслабляється, тому що мозок отримує сигнал, що «все добре».

І от зараз я дуже хочу, щоб ви посміхнулися, тому тримайте від мене анекдот:

– Чудовисько! Я прийшов битися з тобою і звільнити принцесу!
– Але я і є принцеса!
– М-да! Незручно вийшло …

Юлія Боровик, професійний коуч, магістр психології, НЛП-майстер, експерт з гармонійного розвитку особистості.

Коментарів немає

Залишіть відгук

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

WordPress Video Lightbox