Сторітайми для всієї родини: чому це так важливо?

Сторітайми для всієї родини: чому це так важливо?
25/05/2020 Анастасия
відносини з дитиною

Теплі відносини з дитиною незамінні. Вони будуються важко, по цеглинці. Кожна цеглинка — це щоденна самовіддана робота батьків, безумовна любов, терпіння й розуміння.

Написано безліч книжок про те, як побудувати теплі відносини з дитиною та сформувати необхідну міцну довіру. Важливою складовою цієї фортеці психологи називають продуктивний, емоційно насичений час, проведений разом. У цього простого секрету є кілька складових.

По-перше, звичайно ж, потрібно бути готовими слухати (саме слухати, а не повчати!) дитину без осуду, намагатися її зрозуміти, навіть якщо це нелегко.

По-друге, необхідно знайти спільний емоційний “майданчик” — місце або заняття, яке даруватиме вам з дитиною позитивні емоції, радість від того, що ви провели цей час разом. Можна, наприклад, разом ходити в походи — з наметами, співами біля ватри та смачною юшкою. Або посадити дерево і разом дбати про нього, розповідаючи про те, як важливо берегти легені планети. Або побудувати годівницю для міських їжаків!

Але ми хочемо розповісти про давно перевірений спосіб розділити з дитиною емоції, думки та мрії, і отримати від цього не просто емоційне задоволення, а й великий профіт для спільного майбутнього. Йтиметься про сторітайми.

Слово “сторітайм” описує типову практику американських та британських шкіл і бібліотек. Вона трохи відрізняється від звичного “а тепер послухаємо казку” українських (читай, пострадянських) дитсадків та молодших класів. Практику сторітаймів, завдяки детально розробленій методиці, запозичили вже більшість країн світу.

сторітайми для дітей

Отже, скажімо, в США передбачається, що мами або тата приводять своїх малюків до бібліотек, починаючи з дитячого віку. У призначений час в міській бібліотеці збирається невелика група дітей, щоб… послухати казку.

Звичайно, казку малюкові можна прочитати і вдома (ще простіше включити йому мультфільм). Але в тому, щоб зібратися в певному місці в певний час заради читання, є своя магія.

Отже, бібліотекар починає читати. З дикцією, жартами, театральними дійствами, а іноді навіть з гримом і костюмами! Діти слухають. Звичайно, не всі. Хтось повзає, хтось плаче, хтось вимагає сік або цукерку, а ще хтось просто спить, це нормально! Тим часом казка робить свою справу.

  • По-перше, діти усвідомлюють, що книжка — це щось важливе, заради чого можна гарно вдягнутися, сісти в машину та опинитися у великій веселій компанії.
  • По-друге, сама історія. Боротьба добра і зла, неймовірні пригоди й соціальні ролі!
  • По-третє, поки дитина слухає, вона несвідомо вчить нові слова, розвиває фантазію, логічне і критичне мислення, та паралельно соціалізується, розвивається когнітивно, морально й емоційно.
  • По-четверте, дитина може погортати книжку! Адже це не тільки дрібна моторика. Це ще й візуальна грамотність, розвиток смаку завдяки ілюстраціям.

Загалом, суть сторітаймів, ми думаємо, зрозуміла. Зробити з книги свято, подію. Надихнути на самостійне читання, мислення, креатив та спілкування в майбутньому.

Ця практика з ясел поступово перебирається до школи. А вже там розгортається. У молодшій школі читають і слухають. У середній школі читають і слухають. У старшій — читають і … Ну, ви зрозуміли. А ще ця практика прийнята в більшості сімей. Причому, це не залежить ні від статусу сім’ї, ні від її добробуту. Залежить лише від гарної звички, що передається від покоління до покоління.

Важливий момент сторітаймов: дитина ніколи не буває занадто маленькою або занадто дорослою, щоб почитати їй (або разом з нею) вголос. Малюкові три місяці — читайте! 7 років — читайте! 13 років — теж читайте! Це ваш емоційний фундамент. Ваше загальне джерело позитивних емоцій і спогадів.

– А чому Марія не могла просто піти працювати, як всі? Щоб не голодувати? – запитує Матвій свою маму, слухаючи історію про геніальну Марію Кюрі.

– Тому що жінок тоді неохоче брали на роботу. Часи такі були, — каже хлопчикові мати.

– Нісенітниця якась, — зітхає Матвій. Він обурений несправедливістю. Марія Кюрі здається йому майже супергероїнею.. Як її могли не наймати, адже вона була така розумна!

– Пап, давай теж що-небудь збудуємо. Може, антену? – просить Данило. Річ у тім, що він самостійно прочитав біографію Ніколи Тесли.

Батько втомлений після робочого дня, але йде до конструктора. Адже це його син і це їх спільний час.

Розумієте, що роблять сторітайми?

Психологи не втомлюються повторювати, що читання вголос разом з дитиною — це безцінний сімейний ритуал. Він може втішити, підбадьорити, розвеселити та врівноважити. Адже ви ділитеся не історією. Ви ділитеся емоціями, думками, любов’ю. Найціннішим і потаємним.

Час, відведений для читання, не має бути обов’язковим. Зробіть так, щоб дитина сама просила вас почитати їй, говорила “хочу” з усією безапеляційністю юного віку.

І підносячи їй цей безцінний дар, ви отримаєте у відповідь подяку, довіру і любов. Вони залишаться з вами назавжди. Скільки б років не було вашій дитині.

Книжки для дітей та підлітків, які можуть вас надихнути – ipio-books.com/product-tag/detskie-knigi.

видатні особистості книжки

Коментарів немає

Залишіть відгук

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

WordPress Video Lightbox