Звідки береться низька самооцінка і як полюбити себе?

Звідки береться низька самооцінка і як полюбити себе?
12/02/2020 Анастасия
самооцінка

Любов до себе і самооцінка завжди працюють у тандемі. Вони впливають на наші вчинки, стосунки з близькими та роботу. Страждають прийняття себе й самооцінка – страждає і все інше. Чому ж це відбувається і як боротися за любов до себе – розповіла Юлія Боровик, професійний коуч, бізнес-тренер і експерт у гармонійному розвитку особистості.

У чому полягає причина низької самооцінки?

Головна причина низької самооцінки – ми хочемо бути краще, ніж ми є насправді. По факту це проблема неприйняття себе такими, якими ми є. Причини формування низької самооцінки ховаються у наших дитячих переживаннях, коли ми постійно залежали від оцінки дорослих людей. Батьки, вихователі та вчителі частіше акцентували увагу на наших слабких сторонах і «неправильній» поведінці. При цьому зовсім забували відзначати наші успіхи та позитивні якості.

Чому людям складно полюбити себе?

Тому що ми намагаємося ліпити з себе ідеал, аби полюбити себе. Людині складно полюбити у собі «темну сторону». Адже нам в дитинстві забороняли її проявляти. Тепер ми постійно намагаємося від неї відмовитися. А як можна полюбити тільки половину себе? Можна сказати, що людина любить себе, коли вона добре знає про свої сильні сторони, і вміє ними правильно розпоряджатися, а також розуміє та приймає свої слабкості. Тобто не намагається їх у собі заперечувати. До речі, звідси випливає і любов до людей. Коли дозволяєш собі бути справжнім, зі світлими і темними сторонами, то і іншим людям дозволяєш бути собою.

Які складнощі створює людям невміння любити себе? Часто до тебе звертаються саме з такою проблемою?

До мене на тренінгах люди часто звертаються з цими питаннями. І звучать вони приблизно так: «У мене занижена самооцінка», «Я не гідний хорошого життя», «Я не досягаю своїх цілей», «Я не розумію, що для мене головне в житті», «Я не знаю чого хочу», «Я гірше/краще колеги, подруги, …», «Я погана дружина/мама/колега/дочка» – вірне підкреслити. Все це говорить про те, що людина себе не приймає. Живе чужим, не своїм життям. Чи не знає себе, не розуміє своїх потреб. Не може виділити для себе головні пріоритети. Низька самооцінка та нелюбов до себе — це основні чинники людського страждання, та зривів на інших людей: близьких, підлеглих, слабших.

Які поради ти даєш таким людям? Чи існує найдієвіший спосіб полюбити себе?

Єдиний Шлях до себе – це дізнатися, пізнати себе. Дослідити себе як Особистість. Зрозуміти свої потреби і навчитися їх задовольняти. Не чекати щастя від чоловіка, дітей, роботодавців, подруг. Створювати своє щастя самостійно.

Найпростіший перший крок на шляху пізнання себе, це частіше задавати собі питання:

1) Що мені подобається, що я люблю, що приносить мені задоволення?

2) Що мені не подобається, чого я не сприймаю, що змушує мене відчувати себе погано?

Навчитися у житті створювати ситуації та обставини, які будуть поповнювати перший лист питань, і максимально навчитися скорочувати другий.

У тебе самої були проблеми з любов’ю до себе і самооцінкою? Як ти їх поборола?

Звичайно! Я ж виросла за радянських часів. Коли оцінки в школі і думка вчителя про твою поведінку були важливіші тебе самої раз у 10. Мені постійно говорили: «Ти повинна завжди бути кращою». І я була … Але не в усьому. І тут починалися страждання. Я мала відповідати образу «завжди бути кращою». Але це не нормально. Людина не може завжди і в усьому бути кращою. Тим більше «кращий/гірший» – це порівняльна характеристика, яка одразу передбачає конкуренцію з іншою людиною. Але як можна порівнювати себе з кимось іншим?

Любов до себе прийшла до мене разом з коучингом, інструменти якого я впровадила в усі сфери свого життя (і ви можете разом із щоденником «My Universe» ЮліЇ Боровик). Мені важливо розуміти, що я вже є хороша, така яка я є. Любов до себе – це шлях трансформації особистості: пізнання себе, регулярне себелюбство, при чому в нього входять не тільки усі-пусі, як прийнято казати: «Піди зроби манікюр, і ти себе любиш». Сюди ж входить також дисципліна і вміння досягати своїх цілей не здаючись. Це теж про любов до себе і реалізацію своїх потреб. Адже хто, якщо не я?

Знаєте, як зрозуміти, що ви полюбили себе? Просто ви почнете займатися улюбленою справою і отримувати за неї гідні гроші. Ваші стосунки в парі будуть гармонійними (не плутати з ідеальними !!!). Думка інших людей для вас буде всього лише думкою, яку ви можете не приймати, а просто вислухати, або дослухатись – це вже ваш вибір. Люди навколо будуть вас любити, цінувати і поважати. Тому що оточуючий нас світ – це всього лише дзеркало. І саме воно покаже вам, як ви любите себе.

Комментариев нет

Оставьте отзыв

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

WordPress Video Lightbox