Слухати або читати: як аудіокнижки впливають на наш мозок?

Слухати або читати: як аудіокнижки впливають на наш мозок?
31/01/2020 Анастасия
аудіокнижки

Нас з дитинства вчили тому, що читати корисно.

Спочатку казки, потім повісті та романи, прикладну літератору тощо. Користь читання доводять і дослідження вчених. При переході від читання для задоволення до критичного сприйняття інформації, в мозку людини відбувається різка зміна видів нервової діяльності і характеру кровообігу. Наш організм підключає різні механізми, що дозволяють тренувати пізнавальні здібності мозку.

При цьому кожен вид неврологічної навантаження несе свою користь людському мозку, це свого роду вправа для нього. При читанні кров надходить в ті області мозку, які виходять за межі зон, що відповідають за управління, і доходить до ділянок, пов’язаних із здібностями до концентрації і пізнанням.

Таким чином, вчені довели, що при читанні включається ефект «занурення» в книгу, коли людина подумки уявляє себе на місці героя, тобто в мозку починають функціонувати ті області, які в інший час не бувають задіяні. Ми розвиваємо свою фантазію, у нашому мозку з’являються нові нейронні зв’язки, що допомогає нам виконувати більше задач одночасно, тримати в голові більше інформації та аналізувати кожну ситуацію більш глибоко та якісно.

Та чи діють так само на нас аудіокнижки?

Є достатньо читачів, що вважають прослуховування книжок менш корисним, особливо для дітей. Але американські вчені з’ясували, що прослуховування аудіокниг надає таку ж дію на центри головного мозку, як і читання паперових книг.

Фахівці попросили добровольців прослухати спеціальні історії з серії подкастів The Moth Radio Hour BBC. Потім учасники повинні були прочитати ті ж самі твори. На другому етапі вчені використовували метод магнітно-резонансної томографії для порівняння мозкової активності при прослуховуванні і прочитанні однакових текстів.

Процеси, що відбуваються в мозку, виявилися однаковими. Експерти змогли побудувати карти активності різних областей головного мозку і визначити, які слова впливають на які частини мозку.

«У той час як все більше людей отримують інформацію через аудіокниги або підкасти, наше дослідження показує, що слухають вони або читають одні й ті ж матеріали, головний мозок обробляє інформацію аналогічним чином», – зауважила професор Каліфорнійського університету Фатма Деніз.

Зокрема, подібні карти головного мозку можуть допомогти в реабілітації пацієнтів, які перенесли захворювання, включаючи інсульти, епілепсію і черепно-мозкові травми, що призводять до погіршення мови. Вчені вказують, що карти активності головного мозку також можуть бути досить корисні людям, які страждають на дислексію, тобто порушенням здібностей до оволодіння навичками читання і письма.

Користь від прослуховування аудіокнижок відмітила дослідниця психології читання і письма Юлія Джугастрянська.

За її словами такий спосіб допомагає нам відчути себе у комфорті і безпеці, бо у нас одразу випливають спогади про дитинство і те, як батьки читали нам уголос. Особливо це стосується художньої літератури, адже при її прослуховуванні нам не потрібно зосереджуватись на кожному слові, аби запам’ятати точну інформацію. Але декому зручніше слухати нон-фікшн, ніж читати паперову версію. Головне, аби вам було комфортно сприймати нову інформацію. А спосіб кожен обирає для себе сам.

Комментариев нет

Оставьте отзыв

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

WordPress Video Lightbox