Ілюстрація та нові способи її створення

Ілюстрація та нові способи її створення
18/12/2018 Анастасия

ХХІ століття, прекрасний період в якому не існує кордонів. Час, коли мистецтво розрослося та знайшло сучасні форми для існування. Це період технологій та інновацій, доба в якій поєднуються минуле та майбутнє, надаючи нам сучасні можливості для вдосконалення та створення нового.

Ключові слова: книга, ілюстрація, інновації, технології.

Актуальність проблеми дослідження.

Все частіше митці віддають перевагу сучасним технологіям. Інновації впливають на формуванні світу та мистецтва. Технологічний процес не оминув і книгу, вплинув на її форму та способи створення. Цифровий формат поглинає ще більше галузей мистецтва та життя. Даний процес не зворотній, життя повністю пов’язане з технологіями, які розвиваються з кожним роком та розширюють кордони своїх можливостей.

Створення ілюстрації займало раніше велику кількість часу. Сьогодні за допомогою цифрових технологій, її можливо створити за мінімальний проміжок часу.

Мета статті: актуальність друкованої книги, аналіз і способів створення сучасної ілюстрації.

Завдання: розглянути нові види книги, дослідити нові способи створення ілюстрації.

Виклад основного матеріалу дослідження.

Книга – один з видів друкованої продукції: неперіодичне видання, що складається з зброшурованих або окремих паперових аркушів (сторінок) або зошитів, на яких нанесена друкарським або рукописним способом текстова та графічна (ілюстрації) інформація, що має, як правило, твердий палітурка [1].

Також книгою може називатися літературне або науковий твір, призначене для друку в вигляді окремого зброшуровані видання [2].

Але книга  не просто текст, а ілюстрація не лише зображення. Ілюстрація насамперед не лише малюнок поміж тексту, а й важливий художній елемент художнього оформлення, що є продовженням цілої ідеї. Книга створена мистецтвом книжної графіки.  Книжкова графіка – один з видів графічного мистецтва. До якого відносяться книжкові ілюстрації, віньєтки, обкладинки, суперобкладинки. Тобто це різновид графіки, мистецтво оформлення книги, що доповнює та збагачує зміст книги. Ілюстрація – це зображення, супровід що доповнює текст. Це може бути фотографія, малюнок, репродукція, карта.

Шлях появи книги почався з моменту появи писемності. Найперші зображення нагадували орнаменти, вони скоріш лише прикрашали текст. Невеликі зображення прикрашали старі манускрипти. Більш сформовані ілюстрації були знайдені ще в Древньому Єгипті, «Книга мертвих» ще 1400 років до нашої ери. З часом ілюстрація розвивалась та стала декоративним вбранням книги її оздобленням. Ми зустрічаємо зображення повсюди, на обкладинці, титульному аркуші та поміж тексту. Зображення що іноді здатне розкрити сенс тексту.

Організм книги складається з таких елементів: обкладинки, суперобкладинки, титульного аркуша, шмуцтитульного аркуша, ілюстрації, заставки, кінцівки.

Обкладинка –  художнє вирішення покриття книги, в якому знаходиться книжний блок. Зображення що знаходиться на обкладинці умовне та декоративне. Основна мета  привабити читача, але в той самий час вона має надавати інформацію про книгу, її наповнення та відповідати йому.

Суперобкладинка – художньо вирішене покриття книги поверх обкладинки. Суперобкладинка захищає книгу від мінімальних ушкоджень та приваблює увагу до книги.

Титульний аркуш – перша половина розвороту книги. На даному аркуші розміщена інформація про видавництво, шрифтові елементи…

Шмуцтитул – аркуш який відкриває розділи книги.  На ньому може знаходитись зображення, малюнок,  заголовок.

Ілюстрація – зображення, що розкриває текст, або є його супроводом. Даний  малюнок є певним оздобленням книги, важливою частиною її.

Заставка – невелика композиція  орнаментного характеру, або вигляді малюнка,  відкриває розділ тексту. Це може бути початок книги, певної її частини, глави. Заставка пов’язана з текстом, але ніколи не перетворюється на ілюстрацію.

Кінцівка – невелике за розміром зображення, або орнаментний мотив, що завершує останній аркуш  певного розділу, або всього видання.

Основні події що вплинули на спосіб створення книги і ілюстрації відбулись в двадцятому столітті. З’являються  аудіо та електронні книги. Друковані книги переводять в цифровий формат. Даний процес дає  змогу легкого доступу до інформації та її зручного збереження на електронних носіях. Що полегшує процес передачі інформації, публікації та друку. Тоді як аудіо книги відтворюють інформацію людям, що не мають змоги ознайомитися з інформацією в друкованому виді. Таким чином аудиторія читачів книги навпаки збільшилась, тепер кожний може знайти формат книги який зручний йому.

Від появи інновацій змінюється світ, зароджується фотомонтаж, з’являються елементи плакатності в ілюстрації, розвивається ілюстрація дитячої книги. Це час  в якому мистецтво ожило, стало активним. Оживає фотографія, ілюстрація. Фотографія переросла в кіно, а ілюстрація в мультиплікацію. Зображення дало початок анімаційному кіно. Нині ми можемо не тільки бачити картинку до епізоду, ми можемо спостерігати за історією, яка розвивається на наших очах. Від появи нової гілки кіно, ілюстрація і книга не зникла. Вона продовжила своє існування, лише знайшла ще одну форму свого існування. Тепер книги не тільки в друкованому вигляді.

Перші роки процес створення мультиплікації мало відрізнявся від способу створення ілюстрації. Безліч замальовок на папері, олівець, фарби, пензлі. Якщо в книзі ми бачимо одну ілюстрацію, то в секунду ми бачимо від 12 до 30 кадрів (це до 30 малюнків в секунду). Сьогодні ж ми можемо створити ілюстрацію в цифровому форматі, комп’ютерної графіки, на комп’ютері або планшеті. Але кількість малюнків в секунду не стало менше. Завдяки тому, що в секунду проходить близько 30 кадрів,  ми спостерігаємо  більш плавній рух об’єктів.

Комп’ютерна анімація, векторний редактор та інші початкові розробки використовувалися в сфері кіноіндустрії, для створення фільмом, мультфільмів, комп’ютерних ігор та інших областях. На сьогоднішній день графічні редактори і ілюстратор доступні для широкого використання. Такими програмами є: Adobe Photoshop, Autodesk SketchBook, MyPaint, Artweaver, PixBuilder Studio, Inkscape і багато інших. Програми надають автору ряд можливостей для створення ілюстрації, анімації та іншої творчості. Наприклад, можливість імітувати певну  текстуру, поверхню. В них є ряд віртуальних наборів інструментів – різних по формі та розміру пензлі.  Вони подібні до інструментів художника.

Існує ряд різних пензлів що емітують: аерозоль, сангіну, пастель, лайнер, перо, маркер, олівець. Також надана для малювання і широка палітра кольору. Програма дає можливість регулювати формат аркуша, розмір пензлів, прозорість і насиченість кольору. Під час процесу створення роботи можна поетапно зберігати дії, в разі якщо ви допустили помилку можна повернутися до попередніх дій. Після  створення зображення ви маєте змогу коректувати малюнок, колір, насиченість. Або взагалі прибрати елемент композиції, об’єкт,  персонажа, чи замінити його. Платформа постійно оновлюються, вдосконалюватися. Компанії виробники до випуску нової версії надають опис, багато фахівців публікують відео уроки. Такий спосіб створення роботи дає змогу автору працювати дистанційно. Створення ілюстрації можливо будь де. Художник не залежить більше від місця, лише від техніки.

Хоча способи створення ілюстрації стали новими, але ілюстрація і вимоги до неї залишилися. Малюнок підтримує і підсилює ефект від написаного автором. Зображення досить таки сильно впливає на сприйняття тексту в книзі. Читач отримує емоції не тільки від прочитаного їм, але і від побаченого. Ілюстрація це частина написаної історії, як обкладинка це частина книги.

Існує три основних функції ілюстрації; емоційно-психологічне навантаження, естетичність, інформативність.

Емоційно-психологічне навантаження є основною в художньому творі. Читач отримує емоції не тільки він тексту, а й від зображення яке супроводжує його.

Естетична функція. Ілюстрація повинна вписуватися в композицію всього видання. Картинка повинна існувати в злагоді з текстом і не конфліктувати візуально з ним.

Інформаційний ефект. Ілюстрація повинна бути доступною і зрозумілою для читача його сприйняття. Зображення не тільки здатне пояснити текстове наповнення книги, а доповнити його і навіть розширити. Художня ілюстрація це безліч деталей що характеризує і підкреслюють героя, насиченість композиції.

Висновки.

ХХІ століття, прекрасний період в якому не існує кордонів. Час, коли мистецтво розрослося, переплелося та знайшло нові форми для існування. Це період технологій та інновацій. Доба в якій поєднуються нове та минуле, надаючи нам нові варіанти і можливості для вдосконалення та створення нового. З’являються нові види книги та способи їх розробки.

Способи створення ілюстрації стали новими, але ілюстрація і вимоги до неї залишилися. Розвиток наукових технологій переніс книгу в електронний формат та полегшив способи її створення. Не дивлячись на розвиток цифрових технологій, класичні способи створення ілюстрації та друковані книги не зник, а навпаки став чимось ексклюзивним. Роботи створені класичним способом вручну цінується не менш ніж раніше. Велика кількість майстрів,  що створюють роботи в цифровому форматі емітують певні художні техніки та стилі. Для передання текстури певного матеріалу, паперу, або художнього ефекту.

Книга займає важливе місце світовому мистецтві. Після появи електронних та аудіо книг, друкована книга не зникла, вона продовжила своє існування, лише знайшла нові форми свого існування.

 

Список літератури

  1. Книга Стефанов С. І. Реклама та поліграфія: досвід словника-довідника. – М .: Гелла-принт, 2004. – 320 с.
  2. Лопатин В. В., Лопатіна Л. Є. Русский тлумачний словник: близько 35 000 слів. – 4-е изд. – М .: Російська мова, 1997. – 832 с. – (Бібліотека словників російської мови). – 15 000 прим. – ISBN 5-200-02420-X.
  3. [Електронний ресурс] : [Веб-сайт]. – Електронні дані. –2015-2018. – Режим доступу: http://iskusstvoed.ruhttp://iskusstvoed (дата звернення 22.11.2018) – Назва з екрана.
  4. [Електронний ресурс] : [Веб-сайт]. – Електронні дані. –2000-2018. – Режим доступу: http://www.print-base.ru/glossary/ (дата звернення 22.11.2018) – Назва з екрана.

 

Коментарів немає

Залишіть відгук

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

WordPress Video Lightbox